пʼятниця, 10 листопада 2017 р.

Навчаємо мовної свідомості

Навчаємо мовної свідомості
         9 листопада – День української писемності та мови. Немає сумніву, що роль мовної свідомості в збереженні національної мови надзвичайно важлива. Саме тому під час тижня української мови у 8-В класі Рівненської ЗОШ №23 було проведено лінгвістичний лекторій «Мовна свідомість – шанобливе ставлення до мови».
         Восьмикласники на прикладі родин Косачів та Драгоманових дослідили, що бездержавний український народ витворив єдину літературну мову завдяки самовідданій праці його найкращих синів і дочок  - людей з високим рівнем мовної свідомості. Леся  Українка, творчість якої зараз вивчають школярі, зростала в особливому родинному й мовному духовному просторі, адже для Косачів-Драгоманових надзвичайно важливим було служіння своїй нації.
         Кожен із присутніх завдяки натхненному слову юних лекторів наблизився до усвідомлення того, що рідне слово  - один із найважливіших чинників розвитку як окремо взятої особистості, так і національного поступу.

                      


вівторок, 13 червня 2017 р.

До уваги учнів 10-тих класів

            Трудова практика для учнів 10-тих класів проходитиме з 14 по 18 серпня. Початок о 9.00. Відпрацювання практики обов'язкове, Учні, які упродовж року в школі займалися в гуртках та секціях, будуть звільнені від проходження практики. 

Твори для самостійного прочитання. 10 кл., філологічний профіль

1. Іван Нечуй-Левицький. “Кайдашева сім’я”.“Князь Єремія Вишневецький”.
Позакласне читання 1 . Євгенія Кононенко. Новела «Нові колготки».
2. Панас Мирний. “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”
3. Борис Грінченко. “Каторжна”.“Дзвоник”.
4. Іван Карпенко-Карий. “Мартин Боруля”. “Сава Чалий”.
5. Михайло Старицький. “Талан”.“Оборона Буші”.
6. І.Франко. Поема «Мойсей». Новела “Сойчине крило”. Повість «Перехресні стежки». Драма «Украдене щастя».
            Вивчити напам’ять два вірші: «Гімн», «Чого являєшся мені у сні?»». Уривок з прологу до поеми “Мойсей”.
            Позакласне читання 2. Марія Матіос «Нація».
7. М. Коцюбинський. «На камені». “Цвіт яблуні”.“Intermezzo”. Повість “Тіні забутих предків”.
            Позакласне читання 3. М. Коцюбинський. «Що записано в книгу життя».
8.Ольга Кобилянська. «Битва». “Valse melancholique”,  повість «Земля».
9.Василь Стефаник. Поезія в прозі “Моє слово”. Новели “Новина”,“Камінний хрест”.«Марія».
10. Леся Українка. “Бояриня”. «Одержима». “Лісова пісня”.
            Вивчити напам’ять “Contra spem spero!”, останній монолог Мавки: від слів «О, не журися за тіло!», закінчуючи словами «Грай же, коханий, благаю».
11. Олександр Олесь. Драматичний етюд   “По дорозі в Казку”.

12. В. Винниченко. “Момент”, “Гріх”.

Література для самостійного прочитання. 8 клас

Напамять:
1. Маруся Чурай. «Засвіт встали козаченьки» (ЗНО).
2. Т. Шевченко. «Мені однаково…».
3. Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати».
4. В. Сосюра. «Любіть Україну» (ЗНО).
5. І. Малкович. «З янголом на плечі».
            Прочитати:
1. Народні думи. «Дума про Марусю Богуславку» (ЗНО), «Буря на Чорному морі».
2. Леся Українка. Поема «Давня казка».
3. І. Карпенко-Карий. Трагікомедія «Сто тисяч».
4. М. Коцюбинський. Повість «Дорогою ціною».
5. Олександр Довженко. «Ніч перед боєм»
6. Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути».
7. Юрій Винничук. «Місце для дракона».
8. Валентин Чемерис. «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання».

Список творів, які необхідно прочитати учням 6 класу


1. В. Рутківський. Історична трилогія для дітей «Джури». Т. 1. «Джури козака Швайки». Частина  2. «На козацьких островах».
2. В. Винниченко. «Федько-халамидник».
3. В. Нестайко. «Тореадори з Васюківки».
4. Я. Стельмах. «Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера».
5. Леся Вороніна. «Таємне товариство боягузів, або Засіб від пеляку №9».
        Вивчити напамять:
1. 2 календарно-обрядові пісні (колядки, щедрівки, веснянки, русальні, купальські, жниварські).
2. Гімн «Ще не вмерла України…».
3. «Молитва». О. Кониський.
4. Т. Шевченко. «Думка» («Тече вода в синє море…»).
5. Леся Українка. «Як дитиною, бувало…».
6. І. Калинець. Зі зб. «Дивосвіт» вірш «Веселка».
7. Л. Глібов. «Щука».

8. П. Глазовий. «Заморські гості».

пʼятниця, 5 травня 2017 р.

Прагнення до свободи – учора, патріотизм і нездоланність – сьогодні, гідна Україна – завтра

5 травня у  Рівненській ЗОШ № 23 відбулися заходи з нагоди відзначення Дня пам’яті та примирення і 72-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
       До цієї знаменної дати в усіх класах були проведені уроки мужності, виховні години про  вшанування подвигу українського народу в Другій світовій війні, увічнення пам’яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, скоєних у роки війни.
Для учнів 9-10 класів було проведено захід «Прагнення до свободи – учора, патріотизм і нездоланність – сьогодні, гідна Україна - завтра», на який були запрошені  військовослужбовці, учасники бойових дій антитерористичної операції на Сході України. Почесним гостем був  полковник Ковальчук  Олександр Федорович,  начальник відділу цивільно-військового співробітництва оперативного командування «Захід»,  який  розповів про людські та матеріальні втрати України в результаті Другої світової війни. Хлопці та дівчата мали змогу приміряти бронежилети та сфотографуватися із тими, хто захищає нашу Батьківщину сьогодні.

       
Зв’язок поколінь, немеркнучий подвиг мільйонів українців у роки Другої світової війни, бажання миру, слова шани тим, хто й сьогодні боронить цілісність і незалежність рідної держави - ось основні мотиви заходу.

середа, 19 квітня 2017 р.

Театральний аншлаг

Театральний аншлаг
19 квітня в актовій залі Рівненської ЗОШ № 23 відбулися аж дві театральні прем’єри. Виставу «Веселе мишеня» із захопленням переглянули учні початкової школи. Акторами були вихованці театрального гуртка акторської майстерності Рівненської ЗОШ № 23, який з вересня очолює Лукащук Д.М. 
На вечірній показ благодійної вистави «Свідок обвинувачення» за  п’єсою Агати Крісті гуртківці запросили учнів старших класів та батьків.  Особливий інтерес викликало те, що в постановці брали участь учні, учителі та наші колишні випускники: Малько Дмитро, Юхимець Тетяна, Юхимець Микола, Конько Максим, Шевчук Олексій, Шевчук Наталя.
Надзвичайно цікава детективна історія захопила глядачів. Вони ніби опинилися в залі суду, де кожен відчув себе присяжним і відповідальним за винесення вироку підсудному.
Приємним сюрпризом для глядачів була участь у виставі вчителя правознавства Ющук Ганни Іванівни, яка професійно зіграла роль судді та вчителя фізичної культури Марищука Віталія Миколайовича в ролі пристава.
Майстерне виконання було оцінено бурхливими оплесками,  щирими емоціями та словами вдячності акторам і керівнику Лукащук Д.М. 
Зібрані кошти буде передано дітям із особливими потребами,  які не мають змоги навчатися в школі.  Спільними зусиллями нашої великої шкільної родини було зроблено ще одну добру справу. 

неділя, 19 березня 2017 р.

Народ шукає в геніях себе…


19 березня – день народження Ліни Костенко

Так чого ж я шукаю і чим я жива?!
Велемовний світ, велелюдний.
Ви поезія, вірші?
                            Чи тільки слова?

У майбутнього слух абсолютний.

пʼятниця, 10 березня 2017 р.

З вірою в майбутнє України

         9 березня в Рівненській ЗОШ №23 було проведено літературно-музичну композицію «З вірою в майбутнє України», присвячену Т.Шевченку.
         Форма заходу – мозаїка особистості Великого Кобзаря – обрана не випадково. Усі учасники дійства своїми виступами створили неповторний образ Проводиря українського народу, який показав шляхи побудови нового, справедливого суспільства. Саме тому лейтмотивом виступів були слова «З вірою в майбутнє України».
         Вагоме місце в ході заходу посіли події під час Революції гідності, які, без сумніву,  проходили під омофором Шевченкового слова, яке й сьогодні стукає в наші серця.
         Оригінальністю в прочитанні творчості Великого Кобзаря під час проектування її на події в сучасній Україні відзначилися учні 10-Б класу, які представили композицію «Задзвонили в усі дзвони по всій Україні».
         Читці 9-А класу, щоб доповнити мозаїку особистості поета, представили вислови про нього відомих українців.
         Шевченківське бачення образу матері як найвищої святині показала засобом виразного читання учениця 9-Г класу Овдейчук  Христина.
         Надзвичайна чуттєвість та дієвий патріотизм поєдналися в пісні Андрія Кузьменка «Сам собі країна», яка прозвучала у виконанні учня 9-Б класу Грабовського Романа та учениці 9-В класу Гейдарової Чинари.
         Творчість Т. Шевченка стала омофором для українців під час Революції гідності. Події на Майдані крізь призму Шевченкового слова виразним читанням передав учень 7-В класу Потап Максим.
         Учневі 5-Д класу Панасові Станіславу   вдалося на струнах домбри перенести всіх присутніх у козацьку добу та відтворити  не лише героїзм, а й ліризм у душах наших лицарів, який возвеличував у своїх творах Великий Кобзар.
         Усі присутні відчули патріотичний запал учнів 5-Г класу, які представили композицію «А ми тую козацькую славу збережемо…».
         «Він бути нам рабами не дає…» - саме такі слова міг промовити подумки кожен глядач після виступу учнів 9-Б класу, які створили неповторний образ натхненника свого покріпаченого люду для боротьби проти зла й тиранії.
         Ведучі свята – учні 9-Б класу Пашковська Софія та Доманський Андрій – своїм натхненним словом задали тон усьому дійству.

         Завершилося свято піснею «Реве та стогне Дніпр широкий…», яка прозвучала як вияв шани Великому Кобзареві та віри в невмирущість українського народу.




пʼятниця, 3 березня 2017 р.

3 березня – Всесвітній день письменника


         Література як місток на шляху до взаєморозуміння  між людьми


         Кожна людина завжди має своє алібі і свою незаперечну правду, яка іншим може видатися несправедливістю, навіть жорстокістю.

                                      Марія Матіос. «Вирвані сторінки із автобіографії»

понеділок, 20 лютого 2017 р.

21 лютого -Міжнародний день рідної мови


Героям слава!

          20 лютого - День пам'яті Героїв Небесної Сотні, що відзначається в Україні на знак ушанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні з метою увічнення великої людської, громадянської та національної відваги й самовідданості, сили духу й стійкості громадян, завдяки яким змінено хід нашої історії.




А сотню вже зустріли небеса..
Летіли легко, хоч Майдан ридав…
І з кров´ю перемішана сльоза….
А батько сина ще не відпускав..
Й заплакав Бог,побачивши загін:
Спереду — сотник ,молодий,вродливий
І юний хлопчик в касці голубій,
І вчитель літній-сивий-сивий..
І рани їхні вже не їм болять..
Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло..
Як крила ангела, злітаючи назад,
Небесна сотня в вирій полетіла…
Людмила Максимлюк (21.02 2014)
***

пʼятниця, 10 лютого 2017 р.

З любов'ю до наших захисників!

          Учні Рівненнської ЗОШ №23 до дня святого Валентина підготували подарунки воїнам-захисникам, що перебувають у зоні АТО: вітальні валентинки та солодощі. Школярі мали нагоду ще раз висловити свою любов і вдячність!  Любов - це велика сила, яка здатна творити дива!

четвер, 9 лютого 2017 р.

Живи, дотримуючись законів!

           З 6 по 10 лютого в Рівненській ЗОШ №23 проходив тиждень посиленої профілактики правопорушень та злочинів.
            Практичним психологом школи Бондарчук Н. П. на паралелі 9-х класів було проведено заняття з елементами тренінгу «Люди. Мораль. Закон». Мета заходу – показати взаємодію між моральними та правовими законами, які існують у суспільстві.
      Під час заняття було використано різні інтерактивні форми роботи, спрямовані на простеження впливу законів на життя людини.
        Дев'ятикласники, переглянувши відеоматеріал «Дорожіть життям», міркували над питаннями його цінності та сутністю поняття «закон», без якого неможливо прожити повноцінно.

Заняття проходило в атмосфері доброзичливості та взаєморозуміння. Учні та психолог активно обговорювали актуальні у всі часи питання людського життя, повязані з мораллю, а отже, законом.

пʼятниця, 20 січня 2017 р.

Твоє життя - твій вибір

          20 січня в 9-Б класі Рівненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №23 проведено виховну годину з елементами тренінгу «Твоє життя – твій вибір». Зміст заняття було спрямовано на формування ціннісного ставлення особистості до себе, свого фізичного, психічного та соціального «я». 
        Лейтмотивом заходу стали слова Матері Терези: «Життя – це вибір, скористайся ним». Для актуалізації суб’єктного досвіду девятикласники складали сенкан до слова «вибір». У ході тренінгу для роботи в парах учням було запропоновано «Конверт життєвих ситуацій». Учасники заняття обговорювали відеоматеріали, презентували випереджувальне завдання – колаж «Здоровий спосіб життя – твій вибір».
          Класний керівник як учитель української мови та літератури рекламувала різні книги з метою утвердження думки про те, що читання  спонукає аналізувати написане, проектувати його на власне життя та робити правильний вибір.
         Кожен етап роботи було підсумовано у формі укладання пунктів пам’ятки «Життєвий розвиток  - це твій вибір».
        

         

                           




                           

субота, 7 січня 2017 р.

З Різдвом Христовим!

Веселий день, весела новина!
Вітає Ісус Вас, маленька дитина!
Вітає і хоче Вам щиро сказати,
Благословення принести до хати!
Може, в тій хаті кого бракує,
Може, в тій хаті хто гірко сумує.
Кого бракує - не забувайте,
Хто гірко сумує - розвеселяйте.
Разом з Ісусом маленьким на сіні
Всіх Вас вітаєм на Україні,
Щоб ниви зростали без грому, без тучі,
Добром наливалися зерна блискучі,
Хай Вам Бог в кожнім ділі допомагає.
Христос ся рождає!

неділя, 1 січня 2017 р.

З Новим роком!

       З Новим 2017 роком! Миру на нашій землі, добра й благополуччя в родинах, радості та світла в душі.