Історія гасла "Слава Україні!"
Історики стверджують, що вислів "Слава Україні!" з'явився в кінному полку так званих "Червоних Запорожців" - це була збройна формація армії УНР, яка діяла впродовж 1918-1920рр. на теренах України, виборюючи її незалежність. Вітаючись "Слава Україні!", у відповідь чули "Козакам слава!"
Як стверджує історик Володимир В'ятрович, гасло "Слава Україні!" ввійшло до українського лексикону в 1920-х роках. Юрій Горліс-Горський в одній зі своїх книжок пише, що почув цю фразу від кількох повстанців "Холодного Яру". У них було заведено вітатися "Слава Україні!", а відповідати "Героям слава!"
24 вересня 1920 року в Медведівці на Черкащині відбулася нарада холодноярівських отаманів, у якій взяли участь командири Степової дивізії та ватажки збройних формувань з інших регіонів. На цій нараді криворізького отамана Костя Степового-Блакитного було обрано Головним отаманом усіх повстанських загонів Холодного Яру й околиць. Саме ця Степова дивізія, яка налічувала від 12 до 18 тисяч бійців, поширила вітання "Слава Україні!" - "Героям слава!"
У 30-х роках це привітання почали використовувати ОУНівці. Видозмінена відповідь "Героям слава!" стала свідченням глибокої шани до людей, які віддали свої життя за Батьківщину. У такий спосіб повстанці передавали пам'ть про цих бравих бійців майбутнім поколінням.
Значного поширення вітання "Слава Україні!" здобуло в 40-50-ті роки, коли повстанський рух був досить розповсюдженим. У ті часи слова "Слава Україні!" - "Героям слава!" було чимось більшим, ніж звичайний лозунг. У ці слова вкладали надію на краще майбутнє. ( Матеріал опубліковано за виданням "Методичні діалоги", 2015 р., № 9-10).
Патріотизм. Власне бачення
Як на мене, бути патріотом - це означає думати. Розумно керувати. Розумно обирати. Розумно воювати. Розумно вести міжнародні переговори. Розумно рефінансувати. Взагалі розумно робити свою справу: пекти, лікувати, видобувати, виробляти, перевозити, вчити і звісно ж, учитися.
Юлія Мостова, головний редактор тижневика "Дзеркало тижня. Україна", публіцист