вівторок, 17 грудня 2019 р.

З книгою дружити - добро творити!


         У Рівненській ЗОШ №23 триває челенджер добрих справ. Учні 5-Г класу долучилися до процесу добротворення. Нами було придбано в шкільну бібліотеку повість Зірки Ментазюк «Таємниця козацької шаблі».

         Вибір зумовлено тим, що книга – це друг і порадник кожної людини. Саме у творах художньої літератури автор пропонує читачеві  моделі поведінки, спонукає робити вибір на користь добра. Недарма народ склав прислів’я: «Книга вчить, як на світі жить». Крім того, твір буде вивчатися за програмою з української літератури в 5 класі. Діти зможуть прочитати повний текст повісті та дізнатися багато нового й пізнавального про минуле України, зокрема й нашого краю.

вівторок, 26 листопада 2019 р.

Найбільша трагедія українського народу в ХХ столітті


         У листопаді українці згадують сумну й болісну сторінку в історії нашого народу – Голодомор 1932 -1933 років. 26 листопада в 5-Г класі було проведено годину скорботи по жертвах голодомору «Свіча печалі в зболеному серці».
         Пятикласники дізналися  про жахливий злочин проти українського народу – штучний голод, іншими словами геноцид, його причини та наслідки. Особливо вразив школярів закон «Про п’ять колосків», як називали його в народі, згідно з яким масово знищували дітей, які намагалися врятуватися від голоду і в пошуках їжі збирали на полях колоски. Це ще один доказ того, що Голодомор 1932-1933 рр. був не випадковим явищем природного чи соціального походження, а наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом.

         Лейтмотивом заходу стала думка про незнищенність, силу духу нашого народу, який мужньо пережив часи лихоліття та не дав себе знищити ні фізично, ні духовно.         Школярі вшанували всіх невинно убієнних хвилиною мовчання, запаливши свічку скорботи.

вівторок, 19 листопада 2019 р.

Як запобігти пожежі?


         19 листопада учні 5-Г класу Рівненської ЗОШ №23 мали можливість побувати в дитячому класі-музеї «Промінець», створеному в Рівненській ЗОШ №24.
         Слухаючи розповідь завідувачки Людмили Холохолової, п’ятикласники дізналися багато цікавого про роботу працівників пожежної служби, їхній професіоналізм та відвагу під час виконання професійних обов’язків. Великий інтерес у школярів викликали представлені експонати, пов’язані із діяльністю працівників рятувальної служби.
         Діти змогли ще раз почути не тільки про причини виникнення пожеж, а й послідовність дій людини, яка стала очевидцем такої небезпеки.
         Почута інформація сприяла формуванню навичок протипожежної безпеки, умінню правильно діяти під час виникнення незвичайних ситуацій, зокрема пожеж.
          Новинкою музею стало відкриття кімнати, у якій сталася пожежа. Діти мали можливість переконатися, до чого може призвести нехтування правилами протипожежної безпеки.

         Лейтмотивом спілкування була думка про те, життя людини – найвища цінність і варто уникати всього того, що може завдати шкоди й створити небезпечну ситуацію.


пʼятниця, 8 листопада 2019 р.

Читаємо українською


         Роль книжки та читання в житті сучасної особистості – актуальне питання сьогодення. Нині процес читання має не тільки індивідуальний характер, допомагає зрозуміти себе та навколишній світ, а й сприяє соціологізації особистості в суспільстві. При цьому варто зауважити, що йдеться про читання саме рідною мовою, завдяки якій відбувається єднання між собою представників певного народу в часі й просторі. Прилучення людини до рідної мови – це входження її в суспільство, підключення до колективного розуму.

         Реалії сьогодення засвідчують відсутність інтересу до читання, загальне зниження рівня читацької культури, пріоритет аудіовізуальних засобів сприйняття інформації. У багатьох країнах світу організовують акції, проекти й заходи, спрямовані на залучення до книжки й читання. 8 листопада учні 10-А класу провели флешмоб «Читаємо українською», присвячений Дню української писемності та мови. Мета акції – популяризація творів сучасної української літератури та реклама тих книг, які є в шкільній бібліотеці. Десятикласники пропагували серед учнів школи ідею необхідності читання саме рідною мовою як один із шляхів досягнення успіху кожним носієм мови та Україною загалом: «Дитина читає – Україна процвітає». 

четвер, 7 листопада 2019 р.

Рідна мова – найбільший скарб


         7 листопада в Рівненській обласній науковій бібліотеці відбулося традиційне свято вшанування переможців обласного літературного конкурсу «Перло многоцінне». Дата проведення не випадкова, адже 9 листопада – День української писемності та мови. На розсуд авторитетного журі було представлено  роботи із різних куточків нашої області.Серед юних гранословів – учениця 10-А класу нашої школи Должнікова Діана, яка стала переможцем у номінації «Поезія» (ІІІ місце). Роботи переможців буде опубліковано в 17-му випуску збірника «Проріст», бо саме стільки років триває конкурс.
         Організатори конкурсу – Рівненське обласне обєднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка (голова І. Вєтров), громадська організація «Інститут української національної ідеї» (голова А. Жуковський), міське об’єднання товариства «Просвіта» (голова К. Сичик). Очолює авторитетне журі з початку існування конкурсу Євген Шморгун.
        

неділя, 27 жовтня 2019 р.

В гостях у прекрасного


Погожого осіннього недільного дня 27 жовтня учні 5-Г класу та їхні батьки, класний керівник здійснили цікаву та пізнавальну екскурсію в Літературний музей імені Уласа Самчука. Там вони мали чудову нагоду побачити унікальну експозицію  - інтерактивну виставку «Креативна книга».
Діти змогли слухати екскурсію на килимках часу. Вони зачудовано розглядали неповторні рукотворні книги. Майстриня Олена Медвєдєва зачарувала юних глядачів креативними книгами: бісерною, шкіряною, бурштиновою, плетеною з лози, мереживною, вив’язаною спицями, різьбленою на дереві, гербарною, солом’яною, книгою-складалкою. Дуже потішила всіх книга-колодязь.

Увагу дорослих відвідувачів привернув єдиний у світі вишитий «Кобзар» 1840 року, вишиті фоліанти класиків української літератури : І. Франка, Т. Шевченка, Л. Костенко. Неймовірним витвором майстрині є також Святе Письмо на полотні - Четвероєвангеліє (без скорочень) у різьблених скринях. Виставка триватиме до кінця цього року, тому щиро раджу всім подивитися цю рукотворну красу.

середа, 23 жовтня 2019 р.

У єдності наш непоборний дух


         23 жовтня учні 10-А класу Рівненської ЗОШ №23 побували в кінотеатрі «Україна», де відбувся прем’єрний показ кінофільму «Захар Беркут».
         Фільм справив на старшокласників неабияке враження. Доказом цього стало те, що в процесі перегляду весь зал, у якому були школярі з різних навчальних закладів, аплодисментами реагував на сцени, у яких герої виявляли приклад дієвого патріотизму, зокрема вміння подолати ворога завдяки згуртованості та любові до рідної землі.
         Глядачі разом із героями фільму пережили ситуацію вибору, у якій опинилися тухольці: здатися перед численним ворогом чи обороняти рідну землю до загину без надії на перемогу. Вони, не вагаючись, обирають боротьбу, і в цьому важливий виховний аспект твору та екранізації.
         Лейтмотивом фільму була думка про те, що народ непереможний, коли він згуртований і захищає рідну землю. Варто наголосити, що автори фільму спонукали глядачів замислитися над багатьма іншими проблемами: моральним вибором, згуртованістю народу як запорукою перемоги, взаємовідносинами батьків і дітей, коханням, здатністю на самопожертву.
         Насамкінець хочу процитувати слова Захара Беркута, які стали його останнім зверненням до громади та над якими варто замислитися кожному з нас і сьогодні, адже в них сформульовано національну ідею об’єднання українців як нації: «Чим ми побідили? Чи нашим оружжям тілько? Ні. Чи нашою хитрістю тілько? Ні. Ми побідили нашим громадським ладом, нашою згодою і дружністю. Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи, незламно стояти всі за одного, а один за всіх, доти ніяка ворожа сила не побідить вас».

         Хочу висловити вдячність класному керівнику 10-Б класу Матіяш Євгенії Анікіївні, яка також організувала перегляд фільму для своїх вихованців.

вівторок, 22 жовтня 2019 р.

Як чудово в осінньому парку!

          Сьогодні в учнів 5-Г класу була незвичайна виховна година - це була година милування красою осені. Як чудово в осінньому парку. Ранок був сонячним і теплим. Під ногами шурхотіло пожовкле листя. А який особливий аромат осені! Ще вражає розмаїття  барв. Так і хочеться промовити вголос поетичні рядки Л. Костенко: "Красива осінь вишиває клени червоним, жовтим, срібним, золотим..." 
           Знаходьмо час, щоб побачити красу в повсякденному.

неділя, 6 жовтня 2019 р.

Люби і знай свій рідний край


6 жовтня учні 5-В та 5-Г класів Рівненської ЗОШ №23 разом із класними керівниками Ющук Ганною Іванівною та Марушкевич Ларисою Василівною здійснили туристично-екскурсійну поїздку за маршрутом  Рівне-Дубно-Пляшева-Рівне.  П’ятикласники ознайомилися з історичними місцями та пам’ятками архітектури Рівненщини.
  Спочатку юні мандрівники побували в Державному історико-культурному заповіднику м. Дубна. Тут вони зробили оглядову екскурсію замком та побачили цікаві музейні експозиції: «Нетлінна пам'ять віків» (експозиція археології та давньої культури), «Щит і меч землі Дубенської» (експозиція воєнної історії та побуту), «Ой роде наш красний…» (експозиція етнографії та декоративно-прикладного мистецтва), «Карбована історія» (нумізматика, боністика, геральдика, фолеристика), «Мистецтво королівського та князівського полювання».  Під час перебування на виставці  «Королівство кривих дзеркал» діти могли побачити себе з іншого боку, а це було не тільки весело, а й корисно!
   Школярі захоплювалися чудовими краєвидами, які можна було споглядати з оглядової площадки верхньої частини замку. Особливо зацікавила Дівоча вежа, або «Беатка», яка є візитною карткою Дубенського замку.
  Знайомство із історією рідного краю було продовжено в Національному історико-меморіальному заповіднику «Поле Берестецької битви», що знаходиться в с. Пляшева Радивилівського району Рівненської області. Пятикласники захоплювалися героїзмом козаків-оборонців рідної землі, які полягли за батьківщину. Вони стали для школярів  прикладом дієвого патріотизму, героїзму та відваги.

Перша подорож була цікавою та пізнавальною. Весною буде інша мандрівка, адже є ще так багато нового й невідомого! «Україно! Ти для мене диво!» - ці слова В. Симоненка стануть для юних українців дороговказом на шляху відкриттів.

вівторок, 24 вересня 2019 р.

Як багато у світі краси

      24 вересня в Рівненській ЗОШ №23серед учнів 4-6 класів відбувся конкурс "Барви осені". Представлені експозиції просто вражали не тільки розмаїттям осінніх дарів, а й майстерністю та неабиякою творчою уявою юних авторів. 
       Учні 5-Г класу активно долучилися до участі в конкурсі. Хочу висловити подяку всім юним умільцям, а також їхнім батькам, які допомогли примножити у світі красу. Батьки та діти, роблячи композиції із осінніх матеріалів, змогли  відчули радість творення прекрасного. Усім дякую. Хочу, щоб і ви помилувалися цією рукотворною красою.









пʼятниця, 30 серпня 2019 р.

Поспішаймо творити добро

     Минулий навчальний рік для учнів 11-А класу і для мене як для класного керівника і вчителя української мови та літератури був особливим. Підготовка до ЗНО; вибір майбутньої професії; хвилювання, пов’язані з необхідністю приймати важливі рішення, які вплинуть на подальше життя, - усе це повинні були зробити мої вихованці.
         Зараз подумки не раз повторюю слова Ліни Костенко: «Єдиний, хто не втомлюється, - час».  Навчальний рік закінчився, пролунав останній дзвоник, складено ЗНО, відсвятковано випускний вечір, зроблено професійний, а значить і життєвий вибір. Згадуючи всі ці роки, хочу висловити вдячність і моїм учням, і батькам.
         Дорогі випускники, ви єдині й неповторні, кожен із вас залишив слід у моєму серці. Будьте успішними, а значить щасливими!
         Шановні батьки, ви за сім років співпраці стали моїми друзями й однодумцями. Дякую за розуміння, підтримку, добре ставлення. Особливі слова вдячності голові батьківського комітету Корнійчук Тетяні Олексіївні, членам батьківського комітету: Перехрестюк Наталі Миколаївні, Савчук Наталії Юріївні, Онищенко Людмилі Анатоліївні.

         Ще хочу розказати  всій шкільній родині про те, що мене дуже зворушило й заслуговує на  повагу та наслідування. Шановні батьки, ви мене завжди радували, бо виявляли співчуття й підтримку, якщо потрібно було допомогти тим, хто цього потребує. Улітку ми всі дізналися страшну новину про онкологічне захворювання учня нашої школи Атапіна Юрія. Я відразу повідомила вам. І ви без жодних вагань зробили те, що стало своєрідним благословенням у самостійне життя для наших дітей, виявивши милосердя та показавши приклад того, як треба чинити в такій ситуації. Загальна сума пожертвувань склала 6 тисяч 495 гривень. Я вже висловила вам своє захоплення. Чому вирішила про це згадати ще раз? Вважаю, що слів вдячності  багато не буває. А ще переконана, що добро врятує світ. Хай вам і вашим дітям воздасться сторицею.

четвер, 21 березня 2019 р.

Поезія - це завжди неповторність...

Посвята в самотність приходить з роками,
коли обіймаєш планету руками
і відчуваєш у ній биття -
це твоє серце, бо ти - дитя...
Тебе обліплює листя
і лоскоче твій ніс трава,
а тобі лише рік чи двісті
і сонях - твоя голова,
ти ловиш очима сонце
і пірнаєш у нетрі слів.
Ти ловиш себе, питаючи ХТО ЦЕ? -
краплину в'язку на скляному столі.

Ти - як дім
безпритульних віршів,
мушля, де є онука й дід...

...неначе світу в тобі побільшає
тільки тоншим стане твій слід...
                      Оксана Мардус

вівторок, 19 березня 2019 р.

Берегиня нашої духовності

19 березня - день народження Ліни Костенко

Зупинися! Задумайся!

Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом.

понеділок, 11 березня 2019 р.

Весна починається з Шевченка!




         У Рівному, як і по всій Україні, весна починається з Шевченка. До 205-річчя від дня народження Генія в Рівненській ЗОШ №23 стартував проект «Наш Шевченко».
         Учні 9-В класу долучилися до загальношкільної літературно-мистецької акції, здійснивши уявну мандрівку волинськими шляхами Великого Кобзаря. Разом із екскурсоводами-ведучими Кирильчук Дарією та Потапом Максимом дев’ятикласники прокладали маршрут подорожі Тараса Шевченка нашим краєм восени 1845 року у складі Київської археографічної комісії.
         У поетичне слово Кобзаря, озвучене юними читцями-декламаторами, упліталися вірші письменників Рівненщини, присвячені Шевченкові.
         Для проведення самостійної дослідницько-пошукової діяльності учням було рекомендовано книгу «Шляхами Великого Кобзаря». Пропоноване видання дає можливість відкривати глибини Шевченкового мистецького й філософського осмислення України під час подорожей

четвер, 21 лютого 2019 р.

Без мови народу нашого нема

      



         "Мови - це важливо!" - цей вислів ЮНЕСКО обрало  гаслом Міжнародного дня рідної мови. Міжнародне свято рідної мови слугує захистом мови як культурної спадщини кожної окремої національності: без мови, самобутньої культури немає народу. У Рівненській ЗОШ №23 було проведено заходи, спрямовані на підтримку мови як ознаки культурної самобутності народу, гаслом яких стали слова "Мова - ДНК нації".
       Учні 11-А класу провели лексичний практикум "Дивоцвіт слова". Старшокласники працювали над удосконаленням культури мовлення, працюючи над наголошуванням слів, аналізуючи мовні норми слововживання. 



понеділок, 7 січня 2019 р.

Щоб Ісус маленький,

Що родився нині,

Приніс щастя й радість Всій вашій родині.

Хай вашу хату зло обминає.

Живіть в мирі й злагоді –

Христос ся Рождає!